Huvide konflikt riigihangetes*

Teretulemast Addenda e-akadeemiasse!

Huvide konflikt on riigihangete seaduse mõistes olukord, kus hankija või tema nimel tegutseva isiku töötajal, ametnikul, juhatuse liikmel või muul pädeval esindajal, kes on kaasatud hanke ettevalmistamisse või korraldamisse või kes võib muul moel mõjutada selle hanke tulemust, on otseselt või kaudselt finantsalaseid, majanduslikke või muid isiklikke huvisid, mida võib käsitada tema erapooletust ja sõltumatust kahjustavana. Huvide konfliktist hangetes saame tavaliselt lugeda ajakirjanduse veergudelt. Et see kõik nii ei läheks, siis toovad vandeadvokaat Erki Fels ja Rahandusministeeriumi finantskontrolli osakonna juhataja Kaur Siruli ühise arutelu käigus hulgaliselt näiteid Euroopa nõuetest ja analüüsivad erinevate auditite käigus ilmnenud riskikohti, mida peaks hangete korraldamisel arvesse võtma, et huvide konflikti riski vältida. Teema on pälvinud teravdatud tähelepanu EL fondide raames rahastatud projektide puhul. Euroopa Komisjon on teinud hulgas liikmesriikides vastavaid huvide konflikti testimisi. Sealhulgas tuleb juttu EK huvide konflikti vältimise juhendist keskendudes hangetele.

Analüüsime huvide konfliktiga seoses esilekerkinud küsimusi ja kitsaskohti, probleemseid kaasusi nii meilt kui ka mujalt EL liikmesriikidest.

Õpiväljunditena koolituse läbinu:

  • teab, mis on huvide konflikt ning kuidas seda märgata ja vältida

ERKI FELS, ADVOKAADIBÜROO PWC LEGAL VANDEADVOKAAT JA RIIGIHANGETE VALDKONNA JUHT NING KAUR SIRULI, RAHANDUSMINISTEERIUMI FINANTSKONTROLLI OSAKONNA JUHATAJA

Arutelu keskmes on huvide konflikti vältimine ja maandamine riigihangete eri etappides, alates hanke planeerimisest kuni lepingu täitmiseni. Erki Fels ja Kaur Siruli analüüsivad, mis on ja pole huvide konflikt riigihangete protsessis, sh hanke planeerimise ja läbiviimise faasis ning milline on riigihangete korrektsust kontrolliva ametniku (juht, jurist, audiitor, raamatupidaja) roll ja võimalused selle tuvastamisel. Samuti ilmeb arutelu käigus, kas audiitorite tõlgendused on läinud leebemaks või hoopis rangemaks? Mida räägib Euroopa? Juttu tuleb Euroopa Komisjoni huvide konflikti vältimise juhendist keskendudes hangetele.

E-akadeemias saate koolitust vaadata ühe kuu jooksul nii palju kordi kui soovite ning alla laadida õppematerjalid. E-akadeemias on koolitused personaalseks kasutamiseks ja ei ole jagatavad kolmandatele isikutele.

Palume Teil Addenda e-akadeemias kasutada Google Chrome, Safari või Firefox internetibrauserit (Brave, Linuxi, Internet Exploreri ja Microsoft Edge brausereid keskkond ei toeta).

Koolituse läbimisel väljastame tõendi.
Tõendi väljastamise eelduseks on koolituse läbimine täies mahus ning koolitusarve tasumine. Erandkorras võib osaleja saada koolituse läbimist tõendava dokumendi, kui on läbinud õppekavast vähemalt 90%.

Uute riigihanke alaste koolitustega saate tutvuda SIIT!


Koolitaja


Addenda
Addenda

Korduma kippuvad küsimused


Millal seminar algab ning millal lõpeb?
Seminar algab kohe, kui Sulle sobib ning saad vaada materjale ning videot lugematu arv kordi vastavalt perioodile, mille ostad.

Alusta nüüd!