Hoone energiatõhususe realiseerumine tegelikkuses*
Teretulemast Addenda e-akadeemiasse!
Alates 2007. aasta lõpust kui hakkasid kehtima esimesed hoonete energiatõhususe miinimumnõuded on nõudeid järk järgult kohendatud. Sellega koos on ka üldine teadlikus energiatõhususest paranenud. Samas on jätkuvalt segadus selles osas, mis vahe on hoone ehitusloa (nüüd ka lisaks kasutusloa) taotlemisel esitatava energiamärgise vahe sellega mis arvutatakse mõõtmisandmete põhjal siis kui hoone on olnud vähemalt 2 aastat kasutusel. Kas need märgised on võrreldavad või kuidas neid üldse omavahel võrrelda. Samuti on palju küsimusi selles, miks tihti hoone kasutusel olev energiatõhususklass on ühe klassi võrra suurem?
Koolituse eesmärk on anda vastus, millel baseerub eelprojekti põhjal koostatud energiamärgis, mis on aluseks ehitusloa taotlemisel ja millisel juhul tuleb kasutusloa saamisel kordusmärgis koostada. Miks see nõue vajalik on ja palju see võib võrreldes eelprojekti märgisega muutuda? Samuti on koolituse eesmärgis anda ülevaade, kuidas koostatakse juba ekspluatatsioonis oleva hoone energiamärgist ning kuidas on võimalik seda võrrelda märgisega mis arvutati hoone projekteerimisel. Miks on vaja võrdluse tegemiseks hoone erinevaid energiavajadusi eraldi mõõta ja mis võimalusi see annab andmete edasisel analüüsil?
Õpiväljunditena koolituse läbinu:
- teeb vahet, mis on ETA ja mis on KEK märgis
- oskab hinnata, kas ETA märgises arvutatud kütte netoenergiakulu on hinnanguliselt õiges suurusjärgus ja oskab seda võrrelda ka KEK märgisel toodud kuluga
- teab millised energiakulud võivad erineda hoone tegelikus kasutuses võrreldes arvutusliku olukorraga ja miks
Anti Hamburg käsitleb koolitusel järgnevaid teemasid:
- mis on ETA ja KEK märgise sisulised erinevused ning milliseid lähteandmeid nende teostamiseks vaja läheb
- mis on hoone standardkasutus ja mis on vahe tegelikul kasutusel ning kuidas see võib mõjutada hoone energiatarbimist
- näited hoonete ETA ja KEK märgistest ehk analüüsitakse koos, millest on tingitud kulude erinevused ja kuidas neid omavahel võrreldavaks muuta
- kuidas oleks võimalik tagada, et arvutatud energiatõhusus ka realiseeruks
Teemade all käsitetakse:
- mis on ETA märgis, millal seda nõutakse ja kuidas ning mille alusel seda arvutatakse
- hoone standardkasutus ja sellest tulenevad energiakulud, mis on Hoone energiatõhususe arvutamise metoodikaga ette antud. Kas ja millal võib teha erandeid ning kuidas need erandid tuleb fikseerida
- KEK märgise lähteandmed ja selle arvutamine - väljakutsed, võimalikud vead, määruse nõuded
- energiakulude võrdlus KEK ja ETA märgisel. Millist infot võrdlemiseks vaja läheb
- näited varasematest ETA ja KEK märgistest koos analüüsiga
- kuidas arvutuslik energiatõhusus tegelikkuses realiseeruks. Kas võimatu väljakutse või realiseeritav?
E-akadeemias saate koolitust vaadata ühe kuu jooksul nii palju kordi kui soovite ning alla laadida õppematerjalid. E-akadeemias on koolitused personaalseks kasutamiseks ja ei ole jagatavad kolmandatele isikutele.
Palume Teil Addenda e-akadeemias kasutada Google Chrome, Safari või Firefox internetibrauserit (Brave, Linuxi, Internet Exploreri ja Microsoft Edge brausereid keskkond ei toeta).
Koolituse läbimisel väljastab Addenda OÜ tõendi. Koolitus annab 5,1 TP (inseneri täiendõppe punkti). Tõendi väljastamise eelduseks on veebikoolituse läbimine täies mahus ning koolitusarve tasumine. Erandkorras võib osaleja saada veebikoolituse läbimist tõendava dokumendi, kui on läbinud õppekavast vähemalt 90%.
Uute ehitusalaste koolitustega saate tutvuda SIIT!
Olemas olevate salvestatud energiatõhuses alaste koolitustega saate tutvuda SIIT!
Koolitaja
TTÜ Liginullenergiahoonete uurimisrühma ekspert, TKTK ehitusinstituudi juhtivlektor